Każdy przedsiębiorca ma obowiązek przechowywania i archiwizowania dokumentów firmowych powstających w związku z prowadzeniem działalności. Dokumenty te muszą być przedstawione w razie kontroli skarbowej lub z ZUS-u. Jakie są zasady archiwizacji dokumentów księgowych?
Dokumenty powinny być zabezpieczone i przechowywane w sposób uniemożliwiający ich zniszczenie. Mogą być przechowane przez właściciela firmy lub dział księgowy; czynność ta może być też zlecona zewnętrznej jednostce, np. biuru rachunkowemu. W takim przypadku należy zawiadomić urząd skarbowy o miejscu, w którym znajdują się dokumenty.
Standardem jest korzystanie z aplikacji online i programów komputerowych do prowadzenia księgowości elektronicznej lub internetowej. Nie ma obowiązku drukowania KPiR, deklaracji czy faktur elektronicznych pod warunkiem, że dokumenty te są archiwizowane elektronicznie w sposób bezpieczny i uniemożliwiający ich przypadkowe usunięcie.
W formie papierowej należy przechowywać ewidencje dotyczące sprzedaży na rzecz osób prywatnych, dowody wewnętrzne, faktury wystawione w formie papierowej, raporty z kasy fiskalnej, ewidencję przebiegu pojazdu, a także inne dokumenty, które w oryginale zostały wystawione w formie wydrukowanej. Dla bezpieczeństwa można również przechowywać je w formie skanów, jednak oryginały należy archiwizować w formie fizycznej z zachowaniem minimalnego okresu przechowywania.
Elektroniczne archiwizowanie dokumentów powinno być dokonywane w taki sposób, aby dostęp do dokumentów był możliwy również podczas utraty połączenia z internetem. Oprócz przechowywania dokumentacji w systemie księgowości online, kopie dokumentów należy przechowywać na komputerze lub dysku zewnętrznym w formie plików do odczytu. Przedsiębiorca powinien również zadbać o wykonywanie kopii dokumentów księgowych, aby przypadku awarii archiwum nie uległo zniszczeniu.
Czas przechowywania dokumentów księgowych (ksiąg rachunkowych, dowodów księgowych, dokumentów inwentaryzacyjnych, sprawozdań finansowe itd.) określone są w przepisach art. 74 ustawy o rachunkowości. Dla dokumentów podatkowych oraz dokumentacji ZUS trzeba uwzględnić również odrębne przepisy określające termin przechowywania dokumentacji.
W 2019 roku zlikwidowany został obowiązek bezterminowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych, a okres ich archiwizacji skrócono do 5 lat, od początku roku następującego po zatwierdzeniu sprawozdania.
Zasady archiwizacji dokumentów księgowych reguluje również art. 86. oraz art. 70 §1 ordynacji podatkowej. Przepisy te mówią, że zobowiązanie podatkowe wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, chyba że odrębne przepisy mówią inaczej.
Warto zwrócić uwagę na stwierdzenie: „5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku”, co w praktyce oznacza, że dokumenty firmy należy przechowywać przez okres nawet 7 lat. 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku za rok 2019, mija z końcem 2025 roku.
Skuteczne i poprawne archiwizowanie dokumentów księgowych jest czynnością niezwykle istotną, a ich nieprawidłowe przechowanie, uszkodzenie, zniszczenie czy zagubienie może zostać ukarane grzywną.
Design: Proformat