Śmierć przedsiębiorcy stawia wiele pytań dotyczących przyszłości jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy istnieje możliwość jej kontynuowania? Kto ją dziedziczy? Co dzieje się z jednoosobową firmą po śmierci przedsiębiorcy? Czy działalność automatycznie przestaje istnieć? W tym wpisie odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości w tej kwestii.
Jednoosobowa działalność gospodarcza działa pod nazwiskiem właściciela, co oznacza, że wszystkie aktywa są jego osobistą własnością. W takim razie co dzieje się z jednoosobową firmą po śmierci przedsiębiorcy? Działalność ta nie posiada osobowości prawnej oddzielonej od przedsiębiorcy, co skutkuje tym, że śmierć właściciela i kontynuacja działalności zasadniczo nie jest możliwa, chyba że zostanie powołany zarząd sukcesyjny. Daje on wówczas spadkobiercom możliwość podjęcia decyzji co do przyszłości firmy, np. jej sprzedaży czy też dalszego prowadzenia. W przypadku braku zarządcy sukcesyjnego działalność wygasa wraz ze śmiercią przedsiębiorcy. Wszystkie zawarte przez zmarłego przedsiębiorcę umowy, a także licencje, koncesje i zezwolenia tracą ważność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się m.in.: czy jednoosobową działalność gospodarczą podlega dziedziczeniu lub możliwości sprzedaży.
A jeśli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu zobowiązań po śmierci przedsiębiorcy lub wsparcia w zarządzaniu finansami firmy, skontaktuj się z profesjonalistami. Sprawdź nasze Biuro rachunkowe we Wrocławiu, aby uzyskać kompleksowe doradztwo i wsparcie w kwestiach podatkowych i księgowych.
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest bezpośrednio dziedziczona, ponieważ jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy i nie ma odrębnej osobowości prawnej. Po śmierci właściciela majątek firmy wchodzi jednak w skład spadku i podlega dziedziczeniu przez spadkobierców. Mogą oni przejąć poszczególne składniki majątku, takie jak nieruchomości, maszyny lub różnego rodzaju sprzęty, czy środki na koncie firmowym. Innymi słowy, dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) po śmierci przedsiębiorcy jest regulowane przepisami prawa spadkowego oraz ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Samo przedsiębiorstwo nie jest odrębnym bytem prawnym, więc dziedziczeniu podlega majątek przedsiębiorcy, w tym wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe związane z prowadzeniem działalności.
Po śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej konto firmowe podobnie jak inne składniki majątku staje się częścią spadku. Jednak dostęp do niego jest zablokowany do czasu uregulowania kwestii spadkowych. Bank, na podstawie aktu zgonu, blokuje konto zmarłego przedsiębiorcy, uniemożliwiając dalsze operacje na nim.
Śmierć przedsiębiorcy skutkuje wygaśnięciem jego obowiązku w zakresie ubezpieczeń społecznych. Niezapłacone składki stają się częścią długów spadkowych, za które odpowiadają spadkobiercy. Sprawdźmy dokładniej, jak od strony prawnej wygląda zależność: śmierć osoby prowadzącej działalność gospodarczą a ZUS. Otóż zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. zc Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.), w odniesieniu do pracowników, zleceniobiorców oraz osób przebywających na urlopie wychowawczym lub otrzymujących zasiłek macierzyński (z wyjątkiem osób, którym ZUS wypłaca zasiłek), obowiązki związane z płatnościami składek za przedsiębiorstwo w spadku przejmuje
Działania zabezpieczające obejmują konieczne czynności, które mają na celu zachowanie majątku lub utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w spadku, takie jak:
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe i składki ZUS zmarłego przedsiębiorcy przechodzi na spadkobierców. Obejmuje to zarówno zobowiązania przedsiębiorcy jako płatnika składek, jak i zaliczek na podatek za zatrudnionych pracowników.
Mamy nadzieję, że ten wpis rozwiał wątpliwości i przybliżył zagadnienia związane z jednoosobową działalnością gospodarczą i śmiercią przedsiębiorcy. W razie pytań jesteśmy do dyspozycji i zapraszamy do kontaktu z biurem rachunkowym Małe Podatki.
Design: Proformat